STOPKA PRO PODEZŘELÉ KAMARÁDŠOFTY I ZÁCHRANA SPORTOVIŠTĚ: BOJ PROTI NEVÝHODNÝM ZAKÁZKÁM MÁ SMYSL

Lukáš Mareš, zastupitel Českých Budějovic
STOPKA PRO PODEZŘELÉ KAMARÁDŠOFTY I ZÁCHRANA SPORTOVIŠTĚ: BOJ PROTI NEVÝHODNÝM ZAKÁZKÁM MÁ SMYSL
Ilustrace: Věra Veselá

Opoziční pirátský zastupitel Lukáš Mareš se postavil snaze několika kontroverzních podnikatelů vybudovat v Českých Budějovicích za podezřelých podmínek novou multifunkční halu. Ta by vyšla město na 700 milionů a navíc by se kvůli ní musel zbořit stávající a plně funkční sportovní areál. Občané by tak přišli o peníze, a navíc by neměli několik let kde cvičit. Lukáše v jeho snaze podpořila široká veřejnost i odborný posudek profesora architektury z ČVUT. Nakonec se mu tak povedlo investiční záměr zvrátit.

Lukáši, jak to s tou sportovní halou v Českých Budějovicích vlastně bylo?

Někteří podnikatelé se rozhodli, že postaví novou sportovní halu, nakreslil jim ji měl jejich kamarád architekt. Říkali, že bude sloužit všem, nebyla to ale pravda. A protože nenašli vhodné místo, chtěli kvůli tomu zbourat stávající sportovní halu, která je naprosto funkční a do které obyvatelé Českých Budějovic chodí rádi. Celá tahle akce měla stát 700 milionů a hradit ji mělo město. Aby nemuseli nic transparentně soutěžit, domluvili se navíc s některými politiky na tom, že projekt zadá volejbalový klub a následně ho daruje městu.

Občanům původně záměr na novou halu nevadil, jenže nechtěli, aby ta stávající šla k zemi. Před volbami jim vládnoucí politici říkali, že se to nestane. Po volbách bylo samozřejmě všechno jinak. Bourání a výstavba byly náhle hlavním bodem programu koalice, jenže my řekli dost.

Jakým způsobem jste se proti záměru postavili?

Neměli jsme už příliš prostoru k manévrování, rozhodli jsme se ale, že budeme halu bránit, dokud bagr nekopne lžící do země. Nasadili jsme tedy nejtěžší možný kalibr a vyhlásili záměr uspořádat místní referendum. Nahrávalo nám, že s demolicí nesouhlasilo zhruba 70 % občanů. Místní referendum se v Českých Budějovicích nikdy nekonalo a mezi politiky, veřejností i novináři vzbudila tato myšlenka velký ohlas. Jako odrazový bod jsme vytvořili internetovou stránku zachranhalu.cz.

Kromě toho jsme si pečlivě nastudovali všechny peripetie kolem haly, zejména vazby mezi vládnoucími politiky a podnikateli, a připravili si argumentaci. Na zasedání zastupitelstva města jsme měli proslov, kde jsme na všechny nesrovnalosti příběhu poukázali. Toho se radní zalekli a dopustili se velké chyby. Zadali si totiž nezávislé posouzení projektu u profesora architektury z ČVUT. Po několika měsících zjistili, že pan profesor vnímá slovo „nezávislý“ vážně, a že bude proto poukazovat na celou řadu problémů. To nečekali a pokusili se proto jeho posudek zamést pod koberec.

„Přerušili jsme penězovod několika podnikatelům, zbavili město kontroverzního politika a ušetřili občanům bezmála 700 milionů korun.“

Co se dělo dál?

Celou situaci jsme naštěstí monitorovali a pana profesora upozornili, že vládnoucí politici budou tvrdit, že posudek nevypracoval včas a pokusí se listiny zbavit. On tak nelenil a městu dokument co nejrychleji zaslal. Ani to ale nepomohlo. Nejdřív dokument ležel tři dny na podatelně úřadu, pak ho odpovědný náměstek sebral, zamknul do šuplíku a odjel z města. To bylo ve čtvrtek a klíčové zastupitelstvo se konalo v pondělí. Nezbývalo nám tak nic jiného, než pana profesora znovu kontaktovat a vysvětlit mu situaci. Uznal, že je třeba, aby posudek poskytl i nám, a tím se věci konečně daly do pohybu.

Koalice na nás útočila na sociálních sítích a došlo k hádkám. Na zastupitelstvu byl pak konečně projekt demolice haly ukončen a odvolán náměstek, který měl posudek v šuplíku. Tím jsme přerušili několika podnikatelům penězovod, zbavili město kontroverzního politika a ušetřili občanům bezmála 700 milionů korun, které budou snad využity lépe.

JAK EFEKTIVNĚ BOJOVAT PROTI NEVÝHODNÝM ZAKÁZKÁM, I KDYŽ JSTE V OPOZICI?

☑️ Hlavním důvodem úspěchu bylo, že za námi stáli obyvatelé, kterým se nelíbil záměr politiků. Klíčové bylo téma, které rezonovalo společností. Většina občanů považovala bourání funkčního a využívaného objektu za zbytečné a novou volejbalovou halu by raději postavila někde jinde.

☑️ Je třeba mít důkladně nastudovaná fakta a připravené argumenty. Jen díky tomu nás ve snaze podpořila řada lidí a dokázali jsme získat i klíčový posudek od pana profesora. Velmi nám pomohla i medializace celé kauzy, která zainteresované politiky znervózňovala a dala tématu potřebný impulz.

☑️ Vládnoucí politici se báli našeho webu zachranhalu.cz. Byl profesionálně vytvořený, srozumitelný a lákavý. Nejvíce jim vadila jeho vysoká návštěvnost.

Pokud vás zajímají podrobnosti, napište Lukášovi na e-mail lukas.mares@pirati.cz.

ROZHODOVÁNÍ MUSÍ JÍT ZDOLA: PIRÁTI ZAPOJUJÍ OBČANY DO POLITIKY I POMOCÍ REFEREND

Lidé tady nejsou pro politiku, ale politika pro lidi. Občané musí mít šanci se na ní napřímo podílet, například formou referenda. Právě to byla jedna z motivací, která stála u vzniku Pirátské strany – vrátit rozhodování do rukou běžných obyvatel, aby mohli ovlivnit nejen svůj život, ale i svou obec, kraj a zemi. Pirátský místopředseda Vojtěch Pikal proto prosadil ve Sněmovně, aby se volby a referenda mohly konat ve stejnou dobu a ve stejných místnostech. Tím samosprávy ušetří miliony a zvýší se účast při hlasování.

Jak je tenhle nástroj potřebný, je vidět třeba v Pardubicích, kde zastupitelé ANO prosadili obří stavbu fotbalového stadionu za více než půl miliardy korun. Kvůli tomu by se město muselo hluboce zadlužit na 20 let dopředu. Piráti spolu s dalšími stranami a spolky chtěli nechat o takto zásadním tématu rozhodnout místní obyvatele, začali proto sbírat podpisy pro referendum. Jejich snahu bohužel zastavila jarní pandemie a nyní už není dost času, aby se hlasování stihlo do voleb vypsat.

„Neodradilo nás to. Přes neúspěch jde o jednu z největších petičních akcí v historii Pardubic. Bylo inspirující vidět, že se občané o své město zajímají. Budeme dál upozorňovat na problémy a zapojovat lidi do rozhodování nejen o velkých investicích,“ dodává zástupce Pirátů v přípravném výboru Dominik Bečka.


Další kapitoly