JAK NAUČIT SENIORY ZÁKLADY PRÁCE S POČÍTAČEM A CHYTRÝM TELEFONEM?

Pavel Štěpánek, místostarosta Chrudimi
JAK NAUČIT SENIORY ZÁKLADY PRÁCE S POČÍTAČEM A CHYTRÝM TELEFONEM?
Ilustrace: Věra Veselá

Technologický pokrok jde stále kupředu a pro plnohodnotné fungování ve společnosti je potřeba ovládat alespoň základně počítač a zvládat pracovat s mobilním telefonem. Kurzy zaměřené na počítačovou gramotnost jsou ovšem obvykle pro seniory cenově nedostupné nebo nerespektují tempo výuky, které by starším lidem vyhovovalo.

Generace našich babiček a dědečků přestává stíhat tempo pokroku

Piráti v Chrudimi se proto školení rozhodli uspořádat sami. Oslovili několik domovů, organizací a spolků pro seniory a nabídli jim kurzy práce s počítačem, dotykovým telefonem a základní orientace na internetu. Projekt financovali v rámci participativního rozpočtování Pirátů a pořídili několik notebooků i chytrých telefonů. Někteří senioři si na kurzy nosili i své vlastní laptopy a většina z nich měla také vlastní dotykové mobily. S počítačem je Piráti učili pracovat od úplných základů, protože někteří účastníci ho ještě nikdy nepoužívali. Velký problém nastal například s obsluhou myši.

citace20 (1).png

Praktické dovednosti i vhled do problematiky fake news a hoaxů

Seniorům není vůbec potřeba vysvětlovat, jak počítač funguje, ale naučit je ho obsluhovat. Primárně je zajímá internet, proto na kurzech kladou Piráti důraz i na osvětu ohledně falešných zpráv či „šmejdů“ a jejich klamavých reklam. Kromě toho je učili pracovat se soubory, kopírovat na flash disk nebo obsluhovat Skype. Kurzy se těšily a těší velkému zájmu.

JAK PODPOŘIT MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST?

S podporou mediální gramotnosti může pomoci rozšíření prohlížeče připravené pirátským poslancem Tomášem Martínkem. Najdete jej zdarma na adrese kontrolawebu.pridat.eu. V případě, že se budete nacházet na webu, který šíří falešné informace, bude vás o tom tento bezplatný doplněk informovat. Také vás může upozornit, že při čtení obsahu na daném webu je vhodné si danou informaci ověřit i z jiných zdrojů.


Další kapitoly