JAK DÍKY NÁKUPU NA BURZE UŠETŘIT NA ENERGIÍCH STATISÍCE ROČNĚ

Ivan Mikoláš, předseda výboru pro strategické investice a veřejné zakázky Prahy 10
JAK DÍKY NÁKUPU NA BURZE UŠETŘIT NA ENERGIÍCH STATISÍCE ROČNĚ
Ilustrace: Věra Veselá

Zastupitel Ivan Mikoláš si posvítil na nákup elektřiny a plynu na Praze 10. Přibližně půl roku s kolegy shromažďoval data a zvažoval možnosti nákupu elektřiny a plynu. Nakonec se rozhodli pro jednorázový nákup na burze, díky kterému Praha 10 v roce 2020 výrazně ušetří. Až se připojí všechny organizace zřizované městskou částí dosáhne úspora zhruba 2,5 milionu korun ročně. Výrazně se také snížila administrativa a stabilizoval se rozpočet.

Jak jste postupovali při přípravě nákupu?

Shromáždili jsme data z více než 40 organizací: přibližně 230 odběrných míst elektřiny a plynu. Počáteční mapování smluv, odběrných míst a opravy chyb v datech i vypovídání starých kontraktů nám trvalo téměř půl roku. Teď už za sebou máme druhý nákup, na který nám stačily necelé tři měsíce.

Jak jste přistoupili k výběru dodavatele energií?

V zásadě se nabízí několik možností:

  1. Ponechat organizace, aby si nákupy zajišťovaly samostatně. V tomto chaotickém stavu jsme nákup přebírali a rozhodně si nemyslím, že je to ideální pro větší obce s více organizacemi.
  2. Vypsat veřejnou soutěž na dodavatele energie. Výsledek soutěže je ovšem nepredikovatelný, nelze určit datum ukončení soutěže a tím cenovou hladinu. S jistými výhradami by se tato metoda dala použít v době stabilních cen. Další nevýhodou je časová a administrativní náročnost soutěže.
  3. Soutěžit na burze, a to dvojím způsobem:
citace15.png
  • Postupným nákupem se soutěžením přirážky dodavatele. Jedná se o dobrý a relativně bezpečný způsob, zejména pro zprůměrování nákupních cen.
  • Jednorázovým nákupem se soutěžením dohodce. Z důvodu zacílení na očekávané období nízkých cen na burze a následného šetření času i administrativy jsme tuto variantu zvolili pro Prahu 10. Aktuálně máme nakoupeno až do roku 2022.

Přinesl nákup na burze i jiné než finanční úspory?

Významné je i ušetření administrativy do budoucna. Získaná data byla již také částečně použita pro vyhodnocování dalšího potenciálu úspor. Ten je ještě vyšší, než úspory z centrálního nákupu energií.

Narazil jste i na nějaké problémy, například špatně nastavené smlouvy?

Ano, ale díky intenzivnímu jednání se nám podařilo většinu odstranit.

V čem vidíte hlavní přednosti odběru Prahy 10 u jednoho poskytovatele energií?

Spolu s kolegyní Lucií Sedmihradskou jsme zmapovali odběry energie a plynu a máme v nich pořádek. V roce 2021 ušetříme při nákupu 2,5 milionu korun ročně a výrazně snížíme administrativu. Získali jsme podkladová data pro vyhodnocování potenciálu úspor energií a dokázali jsme stabilizovat položky výdajů za energie v rozpočtu městské části na další dva roky. Zároveň jsme odlehčili naším organizacím od administrativy. Celý záměr také potvrdil významnou potřebu energetika na městské části Praha 10. Tato funkce však několik let vůbec nebyla obsazena.

JAK UŠETŘIT ZA ENERGIE VE VAŠÍ OBCI?

☑️ Shromážděte data z organizací spolufinancovaných obcí: například škol, školek a dalších.

☑️ Zmapujte odběrná místa elektřiny, plynu, vody a tepla a vhodně je evidujte. Snažte se o zavedení měření a rozumné regulace spotřeby energií a vody.

☑️ Soutěžte cenu elektřiny a plynu na burze. Než získáte zkušenosti, doporučujeme postupný nákup.

☑️ Nemáte-li pozici energetika nebo jinou funkci s touto kompetencí, zaveďte ji a obsaďte ji motivovanou, znalou a odpovědnou osobou. Také můžete transparentně vysoutěžit kvalitní externí službu.

Chcete vědět, jak ušetřit za energie i ve vaší obci? Ozvěte se Ivanovi na e-mail ivan.mikolas@pirati.cz.

NÁKUP PLYNU V AUKCI FUNGUJE

Šetřit nejen veřejné prostředky za energie se daří i na Praze 3. Správa majetkového portfolia Praha 3 a.s. dlouhodobě utrácela značné peníze za plyn pro kotelny, které má ve správě od městské části. Předseda představenstva za Piráty Jiří Brůžek proto nechal vypsat elektronickou aukci a oslovil 10 největších dodavatelů plynu. Díky tomuto řešení městská firma ušetřila sobě a svým občanům 5 milionů korun.


Další kapitoly