POČÍTAČE PRO DĚTI V NOUZI, JÍDLO LIDEM BEZ DOMOVA I NÁKUP SENIORŮM: STOVKY DOBROVOLNÍKŮ SPOJILA VÝZVA NA INTERNETU

Jana Leitnerová, kandidátka do zastupitelstva Jihomoravského kraje
POČÍTAČE PRO DĚTI V NOUZI, JÍDLO LIDEM BEZ DOMOVA I NÁKUP SENIORŮM: STOVKY DOBROVOLNÍKŮ SPOJILA VÝZVA NA INTERNETU
Ilustrace: Věra Veselá

Pandemie koronaviru zasáhla těžce celé Česko. Na seniory, chudší rodiny nebo lidi bez domova ale dopadla ještě o něco tvrději. To si hned na počátku nouzového stavu uvědomila i Jana Leitnerová, vedoucí mediálního odboru Pirátů Jihomoravského kraje. Začala proto skrz sociální sítě spolu s dalšími lidmi organizovat pomoc pro nejohroženější obyvatele a svolávat dobrovolníky. Společnými silami například uspořádali sbírku teplého oblečení, spacáků a dek pro charitu nebo rozdávali potravinové balíčky pro lidi bez domova. Shromáždili také starší, ale funkční notebooky, tablety a počítače pro děti ze sociálně slabých rodin.

Kdy a jak tě napadlo, že začneš na internetu svolávat dobrovolníky ochotné pomáhat?

Pamatuji si to přesně – bylo to v pátek 13. března po vyhlášení nouzového stavu. Tehdy se začal v Česku koronavirus opravdu vážně řešit. Všude byly výzvy, ať lidé zůstávají doma, obzvláště pokud jde o seniory. Školy se uzavřely, rodiče najednou neměli hlídání, lidem chyběly roušky, spousta občanů byla v nejistotě. Na Pirátské fórum jsem napsala, zda bychom nezkusili v rámci Brna propojit dobrovolníky s občany, kteří potřebují pomoc. Nakonec jsme se s kamarádkou rozhodly výzvu vyvěsit na Facebook, kde jsme založily skupinu „Dobro v době korony – Brno a JMK“. Mám velkou radost, že je skupina ještě stále aktivní a lidé v ní i nadále nabízejí a poptávají pomoc.

Byl o nápad velký zájem? Kolik lidí se vám povedlo do projektu zapojit?

Už během prvního dne se spustila lavina zájmu. Následně se hlásili další a další dobrovolníci, celkem jsme jich za ty měsíce zapojili něco mezi 500 – 600. Šlo o opravdu úžasnou vlnu solidarity a důkaz, jak je řada lidí nesobeckých a chce něco udělat pro druhé.

Mezi těmi prvními bylo mnoho Pirátů a Pirátek, kteří mají obecně k dobrovolnictví blízko. Hlásila se ale i spousta lidí mimo stranu. Díky poslanci Tomáši Vymazalovi jsme se třeba spojili s Probační a mediační službou a do dobrovolné pomoci zapojili i zájemce, co se vrátili z vězení či jsou v podmínce.

S čím vším dobrovolníci pomáhali?

Spektrum činností bylo a je obrovské. Rozdělila bych to na pomoc na dálku a na aktivity v terénu. Pod online pomoc spadá třeba doučování dětí, lekce jazyků, úpravy fotografií nebo práce s grafickými programy. Také psychologické, finanční či daňové poradenství. Přidala se k nám například hygienička, která radila lidem, jak si nejlépe chránit zdraví a mírnila jejich obavy či paniku. Zapojil se rovněž kněz, který lidem nabízel duchovní podporu.

citace16.png

Dělali jsme i osvětu, s Bolkem Polívkou jsme třeba natočili video cílené na starší občany. Sděloval jim, aby zůstali doma a nebáli se říct si o pomoc. S tím souvisel i rozjezd vlastní infolinky, na kterou lidé mohli volat o radu a kterou zajišťovali dobrovolní operátoři a psychologové.

Jaké jste spustili aktivity v terénu?

To bylo ještě pestřejší. Zorganizovali jsme například několik takzvaných „bezkontaktních dobrosbírek“ teplého oblečení, spacáků a dek pro charitu. Fungovalo to tak, že lidé doma nachystali pytle s věcmi, vyzvedl je kurýr a zavezl do centra charity. Vše tedy probíhalo bez kontaktu a s minimálním rizikem přenosu koronaviru. Zapojili jsme se do sbírky spojené s neziskovou organizací IQ Roma servis, která sbírá staré, ale funkční notebooky, tablety a PC pro děti ze sociálně slabých rodin.

Pomohli jsme také balit potravinové balíčky pro lidi bez domova a podíleli jsme se na rozjezdu denního komunitního centra v Brně pro jedince bez střechy nad hlavou. To mimochodem stále běží. Další dobrovolníci šili roušky, venčili psy a nosili nákupy seniorům. Posledně jmenované ale dost dobře funguje i v rámci komunit či měst, takže tam jsme se spíš podíleli na propagaci. Pomáhali jsme také místním zemědělcům sklízet z polí a sadů. Propojil nás s nimi pirátský poslanec Radek Holomčík.

Našli jste pro dobrovolníky využití i po rozvolnění karantény?

Určitě, vždycky tu budou lidé, kteří potřebují pomoc. Nyní budujeme občanské krizové zázemí, což má být platforma, která bude sdružovat jedince schopné zasáhnout v krizových situacích. V kraji je pro ni obrovský potenciál. Chceme skrz ni propojovat poskytovatele sociálních služeb, dobrovolníky a ty, kteří potřebují podporu. V současnosti mimo jiné sepisujeme „manuál pomoci“: jde o rady a tipy, jak se zapojit, jak pomáhat nebo nějakou akci zorganizovat.

Ve spolupráci se Společností Podané ruce děláme speciální online kurzy a školení pro dobrovolníky od odborníků z praxe. Určitě budeme i nadále spolupracovat s organizacemi Charitou Brno a IQ Roma servis. Máme v plánu také šířit osvětu, co vlastně sociální služby či neziskové organizace dělají.

JAK VYBUDOVAT KOMUNITU DOBROVOLNÍKŮ?

☑️ Nejrychlejší cesta je dnes přes sociální sítě. Vyvěste výzvu na Facebook, požádejte o její sdílení i vaše známé. Nebojte se oslovit také cizí lidi! Řada z nich chce pomáhat, jen neví, jak začít a na koho se obrátit. Janě Leitnerové se pro přihlašování osvědčily také Google formuláře.

☑️ Zastupitelé by měli dlouhodobě budovat dobrovolnické zázemí. Zkuste kontaktovat místní univerzity, spolky či firmy. Mnohé z nich budou určitě rády spolupracovat.

Chcete se dozvědět víc o tom, jak pomáhat nebo zorganizovat nějakou dobrovolnou akci? Ozvěte se Janě, která se ráda podělí o zkušenosti. Napište jí e-mail: jana.leitnerova@pirati.cz.

DOBROVOLNICKÉ ORGANIZACI DOBRO SE VĚNUJÍ HLAVNĚ MLADÉ ŽENY

Dobrovolnickou organizaci Dobro JMK tvoří většinou mladé ženy, které věnují práci pro druhé obrovské množství volného času bez nároku na jakoukoli finanční odměnu. Nemají žádnou hierarchii, zato dovedou rychle realizovat dobré nápady a vzájemně se podporovat.


Další kapitoly