PŘEDMLUVA

Olga Richterová, 1. místopředsedkyně Pirátů
PŘEDMLUVA
Ilustrace: Věra Veselá

Jak jsem se dostala do politiky?

Kvůli chybějícím nádobám na bioodpad. Jsem z venkova, kde měl každý na zahradě kompost. Proměna bioodpadu v cennou hlínu byla mým prvním motivem pro komunikaci s úřadem i ve městě. A povedlo se.

Zásadnější změny ale člověk nezvládne sám. Proto jsem se postupně dostala až k Pirátům, které jsem zprvu sledovala jako aktivní občanka. Na přechod do celostátní politiky jsem ale vůbec nemyslela. Mým hlavním cílem byla péče o místo, kde s rodinou žiju. Na radnicích lze totiž změnit k lepšímu celou řadu věcí: starat se o vodu, stromy a krajinu, podpořit učitele, a zajistit tak dětem lepší vzdělávání, ušetřit lidem hromadu peněz dobrým hospodařením i zapojením moderních technologií, ale také pečovat o často opomíjené ohrožené rodiny a děti.

Díky statisícům lidí, kteří dali šanci Pirátům ve volbách, mohly desítky pirátských zastupitelů a radních po celé republice udělat spoustu téhle „masarykovské drobné“, ale v součtu docela velké práce. A dnes na mnoha místech prospívají nejen celá sousedství, ale i městské rozpočty. Z radnic se málokdy dostanete do novinových titulků, ale dopad na kvalitu života můžete mít zásadní. Zejména pokud tuto práci děláte poctivě.

Právě o věcech, které se podařilo změnit obyčejným lidem, je tato knížka. Na základě otevřené výzvy jsme posbírali 37 příběhů dobré praxe z radnic menších i větších měst. Vyzpovídali jsme ty, kteří se o dobré nápady zasadili, a připravili jsme jednoduché návody pro každého, kdo by si chtěl odnést recept i pro svoji obec. Protože to jde. Tato knížka je toho důkazem.

Tato knížka ukazuje i to, jak široká je paleta nápadů, které Piráti a jejich příznivci realizují. A že je možné řadu z nich zopakovat. Stejně potřebnou práci postupně začínáme dělat i v krajích. A řadě užitečných změn také napomáhá práce Pirátů v Parlamentu. I k těmto souvislostem jsou v knížce odkazy. Nadto je uvedeno několik příkladů z doby koronakrize, které inspirují zapojením mnoha různých týmů a oborů za jedním cílem.

Jednotlivec může zvládnout prosadit malou věc – třeba kompostér pro své sousedy. Společně toho ale zvládneme mnohem víc. A v inspirativní zemi, kde se všichni učíme jeden od druhého, se bude lépe žít nám všem.

Přeji příjemné čtení – a inspiraci pro činy tam, kde je každý z nás doma. Knihu lze užívat i jako protilék na nedůvěru, zda má veřejné působení smysl.


Další kapitoly