PRAŽŠTÍ VĚDCI EXCELUJÍ V ŘADĚ OBORŮ – JAK JIM POMÁHÁME?

Jaromír Beránek, předseda výboru pro IT a Smart City hlavního města Prahy
PRAŽŠTÍ VĚDCI EXCELUJÍ V ŘADĚ OBORŮ – JAK JIM POMÁHÁME?
Ilustrace: Věra Veselá

Čeští i konkrétně pražští vědci excelují v řadě oblastí základního výzkumu. I v oblasti umělé inteligence, biotechnologií, vesmírných technologií a vývoji počítačových her patří akademici, vědci i podnikatelé z Prahy ke světové špičce. Chybí jim ovšem dostatečná finanční podpora a schopnost výsledky své práce „prodat“. Se vzděláváním, marketingem, komunikací i propojováním s partnery napříč obory jim v případě umělé inteligence už rok pomáhá iniciativa prg.ai, která usiluje o to vytvořit z Prahy světové centrum tohoto oboru. Cílem je podobným způsobem pomoci i dalším oborům, aby v české metropoli nacházeli uplatnění experti a investoři z celého světa a z úspěchů mohla profitovat i další česká města. Věda samozřejmě nepotřebuje jen tento druh podpory. Ostatní, systémové otázky je ale potřeba řešit na celostátní úrovni.

Co může město Praha pro mladé vědce udělat?

Pokud chceme proměnit Česko ze země montoven s levnou pracovní silou ve vyspělou ekonomiku s vysokou produktivitou práce, je třeba akcentovat pokročilé obory a investice do vědy, výzkumu a vývoje. Začali jsme tedy budovat rozsáhlou spolupráci s akademickými, výzkumnými, podnikatelskými i neziskovými subjekty. S cílem akcelerovat rozvoj jednoho z klíčových oborů založily hlavní město Praha, ČVUT, Univerzita Karlova a Akademie věd spolek prg.ai pro podporu vzdělávání, výzkumu, podnikání a mezinárodní spolupráce v oblasti umělé inteligence.

Proč právě oblast umělé inteligence?

citace19.png

Úspěchy pražských akademiků a vědců v oborech umělé inteligence a strojového učení už dlouho přesahují hranice střední Evropy. Sledujeme a podporujeme také startupovou scénu, která je v Praze úspěšná zejména v oblasti finančních technologií, kyberbezpečnosti a právě umělé inteligence.

Proč je pro naše vědce takový problém prodat své výsledky?

V České republice obecně marketing úspěchů pokulhává. Z poslední doby mám přímou zkušenost z Tel Avivu, resp. z Izraele, který bývá často označován za kolébku start-upů. V ohromném počtu více než 6 000 sledovaných startupů (ano, dokážou jejich množství měřit!) je pochopitelně větší šance na vytvoření tzv. jednorožců, tedy úspěšných firem, co dosáhly tržní hodnoty alespoň 1 miliardy dolarů. Český trh je sice menší, ale kvalitou produktů určitě srovnatelný.

Na druhou stranu je otázka, zda by vědci, pokud současně nejsou či nechtějí být podnikateli, měli své úspěchy prodávat sami. Myslím si, že ne. Proto se jim snažíme vytvořit podpůrné podhoubí dobře připravených marketingových a komunikačních plánů, které jim pomohou dosáhnout výrazně většího zásahu. A spolupracujeme rovněž s pražskými univerzitami při přenášení výsledků akademického výzkumu do praxe.

Vědcům chybí i dostatečné finanční zajištění, nabídka zvýhodněného bydlení a širší možnosti takzvaných návratových stipendií. Ta jsou určena úspěšným vědcům a výzkumníkům, kteří by své v zahraničí získané znalosti a zkušenosti mohli dobře zúročit v Praze a současně je předat i domácím kolegům.

JAK MŮŽE MĚSTO LÉPE PODPOROVAT VĚDCE?

☑️ Klíčem k úspěchu je podpora internacionalizace, tedy propojování se světem, lákání zahraničních talentů a investic.

☑️ Pro usnadnění příchodu zahraničních odborníků Praha nově nabízí služby tzv. Expat centra, které pomáhá zorientovat se v praktických otázkách typu bydlení, škol pro děti, pracovních smluv, daní nebo i víz a organizuje rovněž společenské akce pro rychlejší seznámení se s lokální inovační komunitou.

☑️ Hostujícím profesorům a výzkumníkům Praha nabízí možnosti zvýhodněného krátkodobého ubytování v dosahu partnerských univerzit a organizací.

☑️ Po vzoru iniciativy prg.ai pro podporu umělé inteligence Praha připravuje ve spolupráci s akademickými a výzkumnými partnery založení dalších oborových klastrů. Zkušenosti ze světa ukazují, že dobrý marketing je podobně důležitý jako kvalita výzkumu.

☑️ Promyšlené programy podpory mladých vědců i návratová stipendia pro experty se zahraniční zkušeností zatraktivní působení na českých univerzitách a výzkumných pracovištích. Zabráníme tak odlivu mozků do zahraničí.

☑️ Důležitá je i propagace Prahy v zahraničí jako moderního města, kde hraje prim kvalita života, vzdělanost i špičkový výzkum a věda. Pokud chce Praha zůstat úspěšná, nestačí být jen městem památek a kultury.

Zajímá vás víc? Ozvěte se Mírovi na e-mail jaromir.beranek@pirati.cz.

PRAHA EXCELUJE V NÁSLEDUJÍCÍCH DOMÉNÁCH:

  1. Biotechnologie a biomedicínské technologie
  2. Mobilní aplikace a software, počítačové hry, virtuální realita, vizualizace a design
  3. Nově vznikající technologie, zejména letecké a kosmické technologie, umělá inteligence, robotika, energetika a lasery

I S PŘISPĚNÍM PIRÁTŮ SE ROZVÍJEJÍ DALŠÍ INICIATIVY:

Prague Biotech

Prague Biotech představuje marketingovou a komunikační podporu oboru biotechnologií. Díky spolupráci Prahy a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, známému díky objevům prof. Antonína Holého, se v současnosti připravuje výstavba nového inovačního centra a laboratoří v pražském Bubenči.

PRG.SPACE

PRG.SPACE navazuje na úspěšné působení Agentury pro evropské globální navigační družicové systémy (GSA) a pobočky kosmického akcelerátoru ESA BIC v hlavním městě. Má ambici vybudovat výzkumné středisko Prague Space Hill a posílit aktivity univerzit a podnikatelského sektoru v oblasti kosmického výzkumu a využívání vesmírných technologií.

PRG.GAME

PRG GAME chce rozvíjet a propagovat Prahu jako centrum herního průmyslu, který částečně nahrazuje i ustupující filmový průmysl. Za oceánem málokdo ví, že globálně úspěšné hry jako Kingdom Come: Deliverance nebo Beat Saber mají původ v Česku.


Další kapitoly