Chybějící finance, nezaměstnanost, dluhy, exekuce či nemoc – i takovéto vážné problémy trápí některé občany města Turnova. Mnozí z nich ale zůstávají se svým trápením sami a řeší ho jen za zavřenými dveřmi. I když na oko vypadají, že je vše v pořádku, leckdy se propadají do ekonomických problémů, hluboké emoční krize a časem do sociální izolace. O pomoc si mnohdy neřeknou z pocitu studu. Myslí si, že selhali, nezabezpečili své potomky a někdy mají i obavu, že přijdou o střechu nad hlavou či o děti. Takové případy zná Daniela Weissová osobně z praxe, rozhodla se tak s problémem něco udělat.
Tragédie za zavřenými dveřmi
V první řadě chtěla přesvědčit obyvatele města, že není ostuda říct si o pomoc. Přednesla proto téma na sociální komisi a začali společně hledat řešení. První reakce pracovníků ze sociálního odboru byla pochopitelně mírně odtažitá. Říkali, že tady jsou přece pro občany a že dělají svou práci dobře. Když ale pochopili, že na ně pirátská zastupitelka nijak neútočí, hned se spolupracovalo lépe.
Tvorba informační kampaně
Společně se sociální komisí Daniela vytipovala podpůrné a neziskové organizace v Turnově a seznámila je s plánem vytvořit informační kampaň. Po jejich souhlasu připravili letáček, který stručně a pozitivně popisoval možnosti pomoci. Tiskovinu následně distribuovali do čekáren u pediatrů, do školek a škol. Letáčky jsou vždy umístěné velmi decentně, což hraje velkou roli v jejich úspěšnosti.
Zájem o pomoc vyskočil nahoru
Podle informací ze zapojených poraden se zájem o jejich služby skokově zvýšil. Nápor se zatím daří úspěšně zvládat, obecně se ale organizace potýkají s nedostatkem klinických psychologů. Lidé v mezní situaci a často i s velkými finančními problémy si přitom nemohou dovolit placenou službu. I s tím počítá jeden z bodů programu Pirátů v Turnově do krajských voleb – totiž zřízením Centra duševního zdraví, které by mělo pomáhat co nejvíce pacientům.