Senioři bývají leckdy osamělí, mívají problém zapojit se do společnosti a chybí jim smysluplná činnost. Toho si je dobře vědom i Ladislav Stalmach, starosta malé obce Vír na Vysočině, který se proto rozhodl pro místní starší občany uspořádat pravidelné výlety a založit tzv. univerzitu třetího věku. Od roku 2014 tak vyráží jednou za 14 dní skupina vírských seniorů doplněna o vrstevníky z okolních pěti obcí do kulturního domu a účastní se širokého spektra přednášek i aktivit.
Jak Vírská univerzita třetího věku vypadá?
Na přednáškách již vystoupili lékaři, cestovatelé, politici, spisovatelé, kněží i lidé bez domova. Podělili se o své zážitky, znalosti a zkušenosti. Senioři se seznámili s některými novými sporty, které si mohli i sami vyzkoušet. Zkusili jsme s nimi už bowling, petanque, diskgolf, ale i aquaaerobik, judo, šerm či dokonce krav-maga. Vírská univerzita třetího věku si klade za cíl nejen rozšiřovat obzory všech občanů, ale také jim umožnit vzájemné setkávání, a to napříč věkovým spektrem.
Co dalšího kromě přednášek senioři podnikají?
Součástí našich aktivit jsou celodenní exkurze, výlety a promítání dokumentárních filmů. Vyjeli jsme také za obyvateli Domova důchodců v Bystrém a celodenní program spojili se soutěžemi a společným posezením. Závěr každého roku je korunován slavnostní „promocí“, na kterou je pozván speciální host, a studentům jsou předávány diplomy.
Jaké jsou náklady na projekt?
Roční náklady na Vírskou univerzitu třetího věku se pohybují v rozmezí 100 až 150 000 korun.
Kdo a kdy přišel s nápadem univerzitu vlastně založit?
Když si v roce 2013 na setkání starostů s Radou kraje krajský radní stěžoval, že nečerpáme z programu na podporu proseniorských aktivit dotace, snažil jsem se využít tuto „díru na trhu“, a prostě to nějak přišlo.
„Nejen za vírskou univerzitu třetího věku získala obec v roce 2019 ocenění Obec přátelská seniorům.“
Jak probíhaly začátky? Bylo těžké přemluvit seniory k aktivitě?
Náš model byl od začátku přijat velmi kladně. Myslím, že venkovští senioři trochu závidí lidem z měst možnost navštěvovat univerzitu třetího věku, a tak když na venkově něco takto nazvete, má to dobrý ohlas. Nabídli jsme navíc studentům vstřícný přístup, před začátkem přednášky dostanou vodu ve džbáncích, kávu, čaj. Přednášky jsou zdarma. Po přednášce mnozí posedí na našem bowlingu, takže mají zvýšenou příležitost pro setkávání.
Mají společenská setkání i další dopady na zdraví a psychiku seniorů?
Těžko bych to měřil. Je ale příjemné vidět, jak dvacetkrát ročně přichází do kulturního domu pětina našich občanů. Myslím, že univerzita seniorům velmi pomáhá. O prázdninách přednášky nepořádáme, ale slýcháváme, jak se studenti těší na září.
JAK ZAPOJIT SENIORY DO DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ I U VÁS?
☑️ Sdílejte databázi přednášejících. Velmi zajímavá přednáška může stát 3 až 5 tisíc, není tedy nutné zvát známé tváře za 30 tisíc a více.
☑️ Vytvářejte komunitu, pocit pospolitosti. Například oslovujte seniory: „Vážení studenti Vírské univerzity třetího věku“.
☑️ Zaveďte indexy, do kterých dostanou účastníci na každé přednášce razítko.
☑️ Uspořádejte promoci, na které studenti dostanou diplomy, a spojte ji s přednáškou zajímavého hosta.
Více tipů vám poskytne přímo Ladislav, napište mu na e-mail ladislav.stalmach@pirati.cz.
PIRÁTI SPUSTILI WEB, KTERÝ OBČANY PROVEDE BLUDIŠTĚM SOCIÁLNÍHO SYSTÉMU: POMÁHÁ I NA VENKOVĚ
Český sociální systém je neuvěřitelně složitý. Pro běžného občana je takřka nemožné se v něm pořádně zorientovat. Na stejnou obtíž narazila i poslankyně Pirátů Olga Richterová se svým expertním týmem. Začali si proto pro názornost dělat přehled jednotlivých dávek a podpor. Napadlo je, že by se podobné shrnutí hodilo i veřejnosti. Tak vznikl web www.socialnisystem.cz.
Web ale nabízí i „kalkulačku sociální pomoci“. Naklikáte si životní situaci, která vám nejlépe odpovídá, a vyběhne vám výsledný přehled dávek, na něž můžete mít nárok. V praxi to funguje tak, že zaškrtnete třeba „nemoc, úraz“ nebo „ztrátu zaměstnání“ a dozvíte se, na jaký úřad máte jít a jaký formulář si vyplnit elektronicky. Přehledné a praktické zpracování dávek sociálního systému považuje Olga za jednu z prvních vlaštovek, jak by Piráti fungovali ve státní správě. Že jde o krok dobrým směrem, potvrzuje i využívání aplikace lidmi v nouzi a terénními pracovníky. Díky “kalkulačce” mohou i v malých obcích, jako je Vír, poskytovat lidem lepší informace a pomáhat jim.