CESTA DO ŠKOLY A RIZIKOVÝ PŘECHOD: JAK ZAJISTIT BEZPEČNOST DĚTÍ?

Helena Vondráková, 1. místopředsedkyně Krajského sdružení Libereckého kraje
CESTA DO ŠKOLY A RIZIKOVÝ PŘECHOD: JAK ZAJISTIT BEZPEČNOST DĚTÍ?
Ilustrace: Věra Veselá

Malá obec Pulečný musela řešit problém týkající se nebezpečného přechodu pro chodce u místní zastávky školního autobusu. Přechod je totiž na silnici už sotva vidět, navíc jde o velmi rizikový úsek – jen pár desítek metrů od něj vyjíždějí z lesa auta, která navíc leckdy nedodržují maximální povolenou rychlost. Na situaci si tak stěžovala i maminka jednoho z místních dětí, které odtamtud pravidelně dojíždí do školy.

Rizikový přechod na zastávce školního autobusu

Starostka obce bohužel nemohla s problémem nic dělat, protože silnici spravuje kraj. Ten odmítl zebru znovu natřít, jelikož oprávněně nepovažoval přechod za vyhovující. V dalších letech navíc plánuje rekonstrukci celé křižovatky, v rámci níž dojde i k úpravě rizikového místa. To je ovšem za dlouho, zatímco děti potřebují jezdit do školy teď.

Dětem pomohou zaměstnanci obce

Jako matka tří dětí Pirátka Helena Vondráková přemýšlela, jak by se situace dala vyřešit. Problém se týkal pouze jednoho ranního spoje, tak ji nejdříve napadlo, že by zkusila o pomoc požádat strážníky městské policie z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Bohatě by stačilo, aby se o přechod postarali v ranní kritické půlhodině. Ostatní zastupitelé od toho Helenu ale odrazovali vzhledem k personálnímu podstavu mezi policisty, a tak přišla s lepším nápadem.

Ráno si reflexní vesty oblečou zaměstnanci obce a budou dětem asistovat při bezpečném přecházení frekventované silnice. Problém s neviditelným přechodem je tak nadobro vyřešen a sami pracovníci Pulečného mají dobrý pocit z toho, že přispívají k větší bezpečnosti dětí.


Další kapitoly